ŞİRKETİN TİCARİ FAALİYETLERİNE GENEL BİR BAKIŞ

ÜLKEMİZDE ÖRTÜ ALTI TARIM

Türkiye, tarımsal ürün potansiyeli yüksek bir ülkedir. Antalya ise örtü altı üretimde ülke içinde 54685 daa cam sera alanı, 81919 daa plastik sera alanı olmak üzere toplam 136604 daa sera alanı ile ilk sırada yer almaktadır. Kaş’tan Gazipaşa’ya uzanan 640 kmlik sahil şeridinde yoğun örtü altı üretim yapılmaktadır. Sebze-meyve ihracatında örtü altı üretim büyük önem arz etmektedir. Antalya bölgesine hakim olan ılıman iklim ve yağış oranının uygun olması sebebiyle yılda en az üç sezon ürün yetiştirilebilmektedir. Ülkenin toplam sera alanının %57’sinin bulunduğu Antalya, sera üretim alan fazlalığı ve sera üretim teknolojisi bakımından Türkiye’de önder durumdadır. Antalya’da en yoğun seracılık faaliyeti %26,92 ile Kumluca’da yapılmaktadır. Antalya’da bulunan seraların %46’sında tek ürün; %54ünde ise çift ürün yetiştirilmektedir. Yetiştirilen ürünler arasında ilk sırayı %49 ile domates almaktadır.

1995 yılında Rusya Federasyonunun serbest ticarete geçişi ile birlikte artan domates talebi ile yüksek pazar talebi oluşmuştur. Günümüzde Antalya’nın özellikle Serik, Manavgat bölgelerinde gerek bireysel gerekse şirketler düzeyinde modern topraksız tarım işletmeleri de oluşmaya başlamıştır.

En yoğun seracılık faaliyeti yapılan Kumluca ilçesi ayrıca değerlendirecek olur isek; Kumluca Antalya merkeze göre daha kapalı bir havzadan oluşmaktadır ve bu durum makro klima özelliği dolayısıyla Kumluca’yı daha avantajlı konuma getirmektedir. Bölge üretiminin oluşan farklı taleplere adapte olabilmesi ve ürün çeşitliliği nedeniyle Orta Avrupa ve Doğu Avrupa ülkelerine ihracatta pazar payı çoktur.

FAALİYET KAPASİTEMİZ

Şirketimizin Antalya merkez, Kumluca, Demre, Gazipaşa ve Mersin-Tarsus’ta işletmeleri bulunmakta olup faal olarak çalışmaktadır. Günlük olarak Antalya’da 40 ton domates, Kumluca'da 40 ton biber, Demre’de 50 ton biber, Gazipaşa’da 20 ton kornişon ve Tarsus’ta 20 ton kabak üretilmektedir.

Bu ürünler dışında armut, avokado, ayva, brokoli, çilek, elma, erik, ejder meyvesi, greyfurt, havuç, salatalık, ıspanak, incir, karnabahar, karpuz, kavun, kayısı, kırmızı lahana, limon, mandalina, marul, maydanoz, nar, nektarin, patlıcan, pırasa ve portakal gibi sebze ve meyveler de Erbeyler tarafından ihraç edilmektedir. 01/01/2017-31/12/2020 arasındaki ürün türleri baz alınarak oluşturulan ihracat raporuna göre toplam 70.173.250 kg ürün Almanya, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çekya, Gürcistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Letonya, Moldova, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Ukrayna ve Yunanistan’a ihraç edilmiştir.

TARIM

“Tarım, Lojistik, Gıda” ile uğraşan bir şirket olarak Erbeyler, çiftçilere Bitki Besleme Süreçleri, PP İzleme Süreçleri ve Önleme Sistemleri hakkında yardımcı olurken; özellikle GLOBAPGAP Üretim Yönetim Sistemleri ile oluşturulan Çiftçi Gruplarına ise ("Düzenli Üretici Modeli" çatısı altında) üretim sezonlarında bilinçli hareket etmeleri için kapalı alanlarda yapılan bir tarım şekli olan "seralarda" ürünlerin büyümesi konusunda destek olur. Bu yaklaşımın bir sonucu olarak, sektördeki birçok tecrübeli çiftçi ve tarım ürünleri ile ilgili birçok aracı firma ile işbirliği yapılmaktadır.

Tedarik edilen ürünler, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından idare edilen 5 farklı lokasyonda toplam 2500 m2 yüzölçümüne sahip ABB Üretici Pazaryerlerinde 5 farklı Ambalaj Tesisinde paketlenmektedir. Bu lokasyonlar diğer lokasyonlara kıyasla tarımın daha çok kapalı çevrede yapıldığı ve faaliyet sıklığının, ticari karlılığın, işgücünün (kültürel ve tarımsal faaliyetlere aşina), tarım bilgisinin, bireysel ve şirket bazlı üretim kültürünün daha fazla olduğu Kaş, Demre, Kumluca, Kepez ve Gazipaşa’dır.

Şirketimiz, düzenli ticari faaliyetlerini artırmak ve sürdürmek, sektörde farkındalığı artırmak ve değişen dönemlere katkı sağlayabilme sorumluluğu ile kurumsal bir yönetim anlayışıyla ticari faaliyetlerini sürdürmektedir. Erbeyler, tarımsal faaliyetlerin en önemli unsurlarından biri olan “kapalı ortamda” ürünlerin yetiştirilmesi ile başlayan ve sosyal etkileşimleri içeren bu süreci takip etmektedir ve diğer gıda ürünleri arasında tüketim endeksleri sabit olan ve birçok besin, mineral ve vitamin içeren en taze tarım ürünlerini sunmaktadır.

Seracılık Geliştirme Methodları sürecinin ülkemizde hali hazırda önemli bir konu olması sonucunda, şirketimiz ülkemiz sınırlarındaki ve tüm dünyadaki seracılık faaliyetlerini halihazırda bulunan halini geliştirmek ve yeni ekim-dikim işleri yapmak için teknik ve kültürel bakımdan yakından incelemektedir.

LOJİSTİK

Tarım sektörünün “tazelik” ve “gıda güvenliği” yönündeki evrimi sonucu, süreçteki hassasiyetleri ortadan kaldırmak ve faaliyetlerini “Zamanında Teslim İlkesine” adayarak faaliyetlerini geliştirmek amacıyla lojistiğe yatırım yapan Erbeyler, ürünlerin uluslararası süpermarketler ve uluslararası tarım ürünleri distribütörlerine ulaştırılması amacıyla, teslimat hizmetlerine olan ihtiyacın giderek arttığını fark ederek 2020 yılında lojistik alanına yatırım yapmaya başlamıştır.

“COVID-19” salgını nedeniyle yapılan araştırma sonuçlarına göre Gıda Tedarik Zincirlerine önemli ölçüde zarar veren “COVID-19” salgınının ortaya çıkmasından sonra, Erbeyler 21 Adet özmal nakliye aracı ve treyler, 2020 model Mercedes Benz nakliye aracı ve Krone marka nakliye araçlarından oluşan “soğutmalı” filo hazırlamıştır.

Tarımsal faaliyetlerde mevsimlerin ve güneş etkisinin ve tabii ki bitkinin hasat ihtiyacının belirlenmesi açısından teslimat ve lojistik kadar zaman da değerlidir. Bu açıdan bakıldığında Erbeyler için, taze gıda ürünlerinin lojistik sürecinde zaman yönetim sistemleri ayrı bir öneme sahiptir. Tedarik Zinciri Yönetimi sektörleri için, günümüz lojistik yönetim sistemlerinin ana unsuru olan makine parkurlarının yeterliliği, işçiliğin uygun ve yerinde okunabilir yönleri nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Kurumsal bazda gelişme ve yönetme ilkesi çatısı altında, Erbeyler’in gelişimi kazanılan tecrübe ve değişen ihtiyaçlar ile devam etmektedir.

Yukarı